Harcówka

  Symbolika Struktury Belki   Aktualności Historia
 

Przekazanie BŚP

Patrol harcerskie przekazuje na ręce Pani dyrektor


Inauguracja Roku Harcerskiego 2018/19

Hasło tegorocznej inauguracji to „Mamy moc!”. Co to tak naprawdę oznacza? Czy aby na pewno superbohaterowie to tylko postacie ze znanych komiksów? Odpowiedź poznaliśmy w miejscowości Więcławice Stare, gdzie jako patrol starszoharcerski wkroczyliśmy na ścieżkę przygody. W dniach od 21-23 września wystawiliśmy się na ciężką próbę. Na początku gra terenowa i zwiedzanie okolicy. Zdobywaliśmy nowe umiejętności używając mapy czy po prostu pracując w zespole. Właśnie ta więź była tak ważna podczas morderczego Harcmagedonu - biegu, który usiany był przeszkodami. Przebrnęliśmy przez niego dzięki współpracy i ogromnej determinacj (w końcu kto nie lubi od czasu do czasu potaplać się w błocie?).Choć bywały chwile trudne, nie zabrakło miejsca na dobrą zabawę podczas wieczornego koncertu zespołów „InoRos” oraz „Poparzeni kawą trzy” czy nocnego śpiewogrania. Wszystko to doprowadziło do momentu w którym jednogłośnie stwierdzamy, że każdy, kto walczy niejednokrotnie sam ze sobą, kto walczy dla innych jest superbohaterem.

A odpowiedź jest oczywista. MAMY MOC!


Dzień Prezentacji Organizacji Szkolnych

05.10.2018r.


V JESIENNY RAJD LIŚCIA

22 października był w tym roku dniem nadzwyczajnym. Jako nowa drużyna wędrownicza w wielkim składzie wędrowaliśmy mokrzyskimi lasami wraz z harcerzami naszego hufca. Nie był to zwyczajny marsz, ale droga, która pozwoliła poznać się lepiej i wdrożyć w ten skautowy świat m.in.:

  1. Pracą – sprzątanie cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej
  2. Kreatywnością – bukiety jesienne, układanka „Harcerz, Niepodległość”
  3. Współpracą – wszystkie zadania wykonywaliśmy wspólnie
Zasłużyliśmy na sprawność „Tramp”. Nie brakło dobrego humoru, uśmiechu oraz małego poczęstunku. Dziękujemy DRUŻYNIE HARCERSKIEJ „LEŚNA DZIATWA” za zaproszenie i mile spędzony czas.


DLA NIEPODLEGŁEJ

Nasza drużyna uczciła 100-lecie Niepodległoci Naszej Ojczyzny
Helios w działaniu


Betlejemskie Światełko Pokoju 2018

BŚP.ZHP

Próbna Drużyna Wędrownicza „Helios” dnia 16 grudnia 2018r. odbyła swoją pierwsza wyprawę do Krakowa po Światło z Betlejem.
Wyposażenie w kaganki stawili się na Wzgórzu Wawelskim na apelu gdzie wraz z setkami harcerzy z innych hufców zameldowali swoją obecności na uroczystości.
Msza Święta w Królewskiej Katedrze na Wawelu zakończona Modlitwą Harcerską. Przemarsz na Rynek Główny pod Ratuszem, gdzie z rąk Komendanta Chorągwi Krakowskiej, otrzymaliśmy kaganek ze Ś. Nasza wyprawa zakończyła się późno wieczorem. Skład patrolu: Dha Ula, dha Magda, dha Eliza, dh Hubert, dh Marcel, dh Kamil, dh Tomasz, dh Piotr.
Dzień Myśli Bratersiej 2019

Wszystko ma swój początek. Każdy kiedyś zadebiutuje w jakiejś dziedzinie. To naturalna kolej rzeczy i przeznaczenie, które w końcu nas dopadło. Dokładnie 15 lutego 2019 roku podczas obchodów Dnia Myśli Braterskiej nasza drużyna oficjalnie zaczęła istnieć. Wzięliśmy udział w świeczowisku, a następnie udaliśmy się na cmentarz wojenny nr 276 w Brzesku gdzie uczestniczyliśmy jako świadkowie złożenia zobowiązania instruktorskiego. Dla naszej drużyny był to też niezapomniany wieczór, gdyż druhna Urszula Latuszek z rąk druha Piotr Krawczyka, z rozkazu Komendanta Hufca Brzesko Bartłomieja Turleja, otrzymała nominację na drużynową Próbnej Drużyny Wędrowniczej. Po powrocie do późnych godzin dopracowywaliśmy swoje debiutanckie zadanie- grę terenową “Uwolnić Kopernika”. Jej przygotowanie rozpoczęliśmy już trzy tygodnie wcześniej, ale wszystko musiało zostać dopięte na ostatni guzik. 16 lutego mieliśmy okazję się sprawdzić. Wstaliśmy wcześniej i rozpoczęliśmy charakteryzację postaci. W ten sposób swoją wędrówkę po Brzesku rozpoczęła Inkwizycja, która uwięziła słynnego astronoma. Gra ruszyła. Był rok 1548. Patrole otrzymały sakiewki, monety(“złocisze”) oraz mapy wzorowane na Układzie Słonecznym. Wszystko szło jak po maśle. Jednak wielkim zagrożeniem dla nich stali się Inkwizytorzy, których często napotykali na swojej drodze co powodowało „straty w ludziach” oraz ubytki pieniężne. Rozgrywka z nimi polegała na rzucie kośćmi lub udzieleniem odpowiedzi na podchwytliwe pytanie. Podróż po planetach Układu to także zmierzenie się z zadaniami w punktach. Patrole sprawdzały się z udzielania pierwszej pomocy, używaniu nordyckich run, rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek. Nowe rozterki niosły również szachy wikingów i domino harcerskie. Czy to rzeczywiście takie banalne gry? Rozgrywka została podsumowana, a wyniki ogłoszone na apelu kończącym spotkanie drużyn hufca. Pełno było satysfakcji i gratulacji. Dziękujemy wszystkim drużynom za wspólną zabawę.


Druhny i Druhowie próbnej Drużyny Wędrowniczej (“Helios”)


49 Rajd Arsenał 22-24.03.2019r. Warszawa

Staramy się mierzyć siły na zamiary, ale przy tym wciąż wiele od siebie wymagać. Czasem ciężko to pogodzić. Jednak takie dylematy towarzyszą nam przez całe życie, a więc również podczas kroczenia harcerską drogą. Biorąc to pod uwagę wybraliśmy kolejne wyzwanie, którym stał się Rajd Arsenał. Co to tak właściwie jest? To odbywający się co roku w Warszawie, tym razem już 49 raz zlot drużyn upamiętniający wydarzenia pod Arsenałem roku 1943. W końcu “Alek”, “Rudy” i “Zośka” też byli harcerzami. Forma jest o tyle ciekawa, że aby dostać się na rajd należy wykonać zadania. Tegoroczne wiązały się z podejmowaniem decyzji w naszym przypadku na ścieżce społecznej, a także podjęciem działań na rzecz naszych miejscowości. Przygotowania zaczęły się już w lutym, kiedy to pomagaliśmy uporządkować salę katechetyczną, bibliotekę po remoncie i włączyliśmy się w organizację Dnia Babci i Dziadka. Aktywności były na tyle wysoko punktowane, że już 22 marca mieliśmy możliwość wyjazdu do stolicy. Po drodze zwiedziliśmy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. O 17:00 zameldowaliśmy się w bazie na ul. Św. Bonifacego 10, tam rozpoczęły się zajęcia, podczas których wcieliliśmy się w naukowców i mogliśmy poznać nowe drużyny. Kolejny dzień to gra terenowa po mieście. W jej ramach zbieraliśmy m.in. informacje o lokalu “Cafe kryzys”, nawiązywaliśmy kontakt z miejscową społecznością, odwiedziliśmy gmach Politechniki Warszawskiej, tworzyliśmy pocztówkę, którą następnie wysłaliśmy do ZSP nr1 w Brzesku, ponadto puściliśmy wodzę fantazji i w ten sposób powstała niezwykła piosenka. Po tak wyczerpujących zadaniach nastąpił czas na zajęcia na bazach, a instruktorzy udali się na konferencję, gdzie próbowali odpowiedzieć na pytanie “Tędy droga?”. Niedziela była już spokojniejsza, po mszy, defiladzie i apelu kończącym nastąpił czas na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Gratulujemy również dh. Marcelowi, dh. Tomaszowi i dh. Kamilowi za oficjalne wstąpienie w nasze szeregi podczas składania przyrzeczenia harcerskiego i odebrania krzyża przy dzwonie przewodnika powstania Antoniego Chruściela PS. „Monter”. O 17:10 opuściliśmy Warszawę i w wagonie kolejowym spędziliśmy wspólnie 4 godziny. Ten Rajd z pewnością zbliżył nas do siebie i uświadomił jak wiele oznacza słowo DRUŻYNA.

Hufcowy Turniej
w Szachach i Kręglach

Dnia 06.04.2019r. w Brzeskiej Kęgielni odbył się I Hufcowy Turniej w Szachach i Kręglach. Naszą drużynę reprezentowało trzech harcerzy: Magda, Kamil, Marcel. W sobotnich zmaganiach Heliosi zdobyli drugie miejsce w pionie wędrowniczym i starszoharcerskim. Uczestnicy otrzymali srebne medale oraz dyplom za udział.


Gratulujemy!!!